От 8 до 10 май 2026 г. в град Бургас се проведе Националният кръг на XXIX Национална олимпиада по астрономия. Сред 96-те най-добри ученици от цяла България представителите на МГ – Варна завоюваха най-високите отличия.
Във възрастова група 9.–10. клас златния медал и първото място спечели Лев Беленкий.
Във възрастова група 11.–12. клас Светослав Арабов, ученик от 10. клас, състезаващ се в по-горна група, отново доказа таланта си и спечели златния медал.
Успехите на младите астрономи не спират дотук. Светослав Арабов и Антон Стоянов от 10. клас са включени в разширения национален отбор на България и ще представят страната ни на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която ще се проведе във Виетнам.
През месец юли ще се проведе и подборният кръг за Международната олимпиада по астрономия – младша възраст. За място в националния отбор на България ще се борят четирима наши ученици: Александра Тодорова от 8. клас, Лев Беленкий от 9. клас, Димитър Павлов от 9. клас и Виктория Белчева от 10. клас.

EN
DE