През учебната 2024/25 г. обучението по безопасност на движението в МГ „Д-р Петър Берон“ се провежда по утвърден график.

Важни документи:

Уважаеми родители,
За да се опази човешкият живот и здраве, често е необходима само малко толерантност, дисциплина и адекватна преценка от страна на участниците в движението. Каквито и обсъждания да има по темата не само институциите отговарят за безопасността, а и личната отговорност на всеки зад волана е определяща за това да няма катастрофи, загинали и ранени на пътя, защото безопасността на движението по пътищата е споделена отговорност и зависи от всички.

По темата безопасност на движението трябва да се говори активно и не само когато се случват пътнотранспортни произшествия. Активно, системно и по отношение на всички елементи на пътната безопасност – път, кола и водач.

Тази година Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП) е разработила тематични визуализационни материали с акцент върху някои от основните аспекти от безопасното поведение на пътя -поставяне на обезопасителни колани, безопасно придвижване на пешеходци, недопускане на разсейване от мобилни телефони и спазване на допустимата скорост на движение.

Убедени сме, че всички ние ще съдействаме за постигане на по-добри резултати в спазването на правилата на движение по пътищата.

Налагането на култура на движение – отговорното и толерантно шофиране могат да намалят черната статистика на пътя!

Преди всяко организирано напускане на училищната сграда (екскурзии, наблюдения, походи, зелени училища, турнета, концертни изяви и други) се провеждат инструктажи с учениците за припомняне на правилата на безопасност на движение като се спазва изискването ученика да представи попълнена от родител декларация за информирано съгласие. В края на всеки последен за деня час във всеки клас се провежда „ 5’ минутка” всеки учител напомня за правилата за движение по пътищата.

 

БЕЗОПАСНОСТ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА  „КАК ДА ОПАЗИМ ДЕЦАТА НА ПЪТЯ“

Скъпи родители,

Децата са активни участници в движението и отговорност за тяхната безопасност на улицата носим всички ние – родители, учители и водачи. За да опазим живота на децата на пътя Вие трябва да спазвате следните основни правила:

  • придружавайте задължително Вашето дете до училище, като му разяснявате постоянно правилата за движение на пешеходците, местата за пресичане на пътното платно и кръстовищата около училищата, значението на светлините на светофара;
  • определете кой е най-краткият и безопасен маршрут, по който детето Ви може да ходи и да се прибира от училище. Провървете маршрута няколко пъти заедно с него, за да се убедите, че го е запомнило;
  • контролирайте лично, дали детето спазва Вашите указания за пресичане и дали се движи по уговорения маршрут;
  • обяснете на детето си, че не бива да пресича пред спрял на спирка автобус и зад паркиран на улицата автомобил;
  • уговорете с детето си безопасно място, където да играе, след като си подготви уроците за следващия ден;
  • използвайте времето на пътуванията, за да обяснявате нагледно това, което се вижда на пътното платно – пътните знаци, грешките и опасното поведение на възрастни и деца на улицата;
  • използвайте първите дни на учебната година, за да припомните на детето си правилата за безопасно движение на пешеходците;
  • убедете се, че преди детето Ви да излезе да кара велосипед или ролкови кънки, то е облечено с необходимите предпазни средства и към дрехите му има прикрепени светлоотразителни елементи.

Познаването на правилата по безопасност на движението все още не ги прави част от поведението на Вашето дете. То трябва да се научи да мисли, да действа и да взема решения като участник в движението, а това става с практически упражнения, най-добре под формата на игри или състезания с родителя (например – кой пръв ще забележи пешеходец в нарушение).

Като водачи на пътни превозни средства Вие трябва:

  • Да познавате и очаквате възможните реакции на децата, когато са на улицата или близо до нея;
  •  Да карате с безопасна скорост, за да не се стигне до опасна ситуация или пътна злополука;
  • Да намалявате скоростта, когато на и край платното се намира дете;
  • Да не возите малки деца на предната седалка.

Не забравяйте, че децата са уязвими на пътя, просто защото са си деца. Те могат да знаят отлично пътните знаци, теорията на безопасността, може да печелят конкурси по познаване правилата на движение, но в крайна сметка са подвластни на своята детска природа. Щом са увлечени в игра или оживен разговор с приятели, се втурват през платното, забравили, че трябва да се оглеждат за приближаващи моторни средства. Играта напълно владее тяхното съзнание. Реакциите им са непредвидими и внезапни.

 

ДА БЪДЕМ РАЗУМНИ, ПРЕДВИДЛИВИ И ДА НАМАЛИМ СКОРОСТТА …, ЗА ДА ЗАПАЗИМ ЖИВОТА!